Choroba pracownika przypadająca w dniu wolnym za święto przypadające w sobotę
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania e-publikacji:
„Rozliczania Wynagrodzeń i Zasiłków w 2020 r.”
Zarówno dzień 15 sierpnia 2020 r. jak i dzień 26 grudnia 2020 r. (święto Bożego narodzenia) przypadają w tym roku w sobotę i obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin, tak jak święta występujące w innym dniu powszednim.
w obrębie wskazanego okresu rozliczeniowego co powodować może udzielenie tego dnia w innym miesiącu kalendarzowym.
Może się zdarzyć, że w dniu wolnym, udzielonym pracownikowi za święto przypadające w sobotę, pracownik był niezdolny do pracy w związku z chorobą lub dzień ten objęty był okresem w którym pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. W tej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku ustalenia z pracownikiem kolejnego terminu na odbiór dnia wolnego ani też obowiązku wypłaty dodatku do wynagrodzenia. Z prawnego punktu widzenia pracownikowi dzień wolny został udzielony.
Zatem choroba pracownika w zastępczym dniu wolnym od pracy nie stanowi okoliczności uniemożliwiającej pracownikowi wykorzystanie dnia wolnego i pozostaje bez wpływu na charakter kompensacyjny tego dnia. Skoro pracownik w zastępczym dniu wolnym od pracy nie miał wyznaczonego czasu pracy do przepracowania (rozkład w tym dniu przewiduje dzień wolny od pracy), to nie ma podstaw, by choroba w tym dniu obniżała jego wymiar czasu pracy o kolejne osiem godzin (…)”.
Przykład
Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypadającym na lipiec-wrzesień wyniósł:
(40 godz. × 13 tyg.) + (8 godz. × 1 dzień) – (8 godz. × 1 święto) = 520 godz.
Dzień wolny za święto przypadające w dniu 15 sierpnia 2020 r. pracodawca wyznaczył dla wszystkich pracowników w dniu 14 września 2020 r. W okresie od 10 do 18 września 2020 r. pracownik był niezdolny do pracy w związku z chorobą.
Ważne:
Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
W okresie niezdolności do pracy pracownik miał do przepracowania:
6 dni tj. 48h
Wymiar czasu pracy po obniżeniu o niezdolność do pracy:
520h – 48h = 472h
Faktycznie przepracowane godziny:
184h (lipiec) + 168h (sierpień) + 120h (wrzesień) = 472h
472h = 472h
Zgodnie z powyższym wyliczeniem nie ma podstaw do żądania przez pracownika udzielenia innego dnia wolnego w związku z niezdolnością do pracy przypadająca na dzień 14 września 2020 r. tj. dzień ustalony jako dzień wolny za święto przypadające w sobotę.
Autor:
Jeżek Przemysław