Podmiot zatrudniający i Uczestnik PPK
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania:
e-Pracownicze Plany Kapitałowe
Uczestnikami PPK mogą być wyłącznie osoby zatrudnione, w rozumieniu przepisów ustawy o PPK tj.: osoba fizyczna, która ukończyła 18 rok życia (i nie ukończyła 55 lat), w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową (art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy o PPK).
Wraz z warunkiem wiekowym spełniony musi być warunek podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. W przypadku gdy osoba fizyczna (w wieku 32 lat), wykonująca pracę na podstawie zawartej umowy zlecenia, podlegająca dobrowolnym ubezpieczeniom ER nie może być uczestnikiem PPK.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy osobami zatrudnionymi są:
Pracownicy:
o których mowa w art. 2 ustawy K.p., z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1374 ze zm.), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 K.p.
Osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą:
które ukończyły 18 rok życia, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 K.p.
Członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych:
o których mowa w art. 138 oraz 180 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2018 r. poz. 1285)
Osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług do której zgodnie z art. 750 K.c. stosuje się przepisy dotyczące zlecenia
Członkowie rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji
Osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
WAŻNE:
podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu przepisów ustawy o sus.
Wskazane osoby stają się automatycznie, z chwilą utworzenia PPK przez podmiot zatrudniający, jego uczestnikami, pod warunkiem, że osoby te nie ukończyły 55 lat.
Podmiot zatrudniający nie zawiera umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, która najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyła 70 rok życia (art. 15 ust. 1 ustawy).
WAŻNE:
Jeśli natomiast osoba zatrudniona, która ukończyła 55. rok życia i nie ukończyła 70. roku życia pozostaje w zatrudnieniu na dzień, od którego podmiot zatrudniający jest zobowiązany do stosowania przepisów ustawy o PPK, dla zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK nie jest wymagane posiadanie przez nią co najmniej 3-miesięcznego okresu zatrudnienia w tym podmiocie. Oznacza to, że podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz takiej osoby umowę o prowadzenie PPK nawet jeśli nie posiada ona 3-miesięcznego okresu zatrudnienia (jednak wyłącznie na jej wniosek).
Podmiot Zatrudniający | Uczestnik PPK |
Pracodawca | Pracownik |
Nakładca | Osoba fizyczna wykonująca pracę nakładczą |
Rolnicza spółdzielnia produkcyjna lub Spółdzielnia kółek rolniczych |
Członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych |
Zleceniodawca | Osoba fizyczna wykonująca pracę na podstawie: umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług |
Podmiot, w którym działa Rada nadzorcza | Członkowie rad nadzorczych |
osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego |
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4.10.2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r., poz.1342).
Autor:
Jeżek Przemysław