HR Kadry i Płace – Szkolenia dla firm

logo hr 1.png
OCHRONA SYGNALISTÓW WG NOWEJ USTAWY. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WDROŻENIA NOWYCH PRZEPISÓW

Ochrona sygnalistów wg nowej ustawy. Jak przygotować się do wdrożenia nowych przepisów?

Ochrona sygnalistów wg nowej ustawy – Szkolenie Online 2024

Cel szkolenia:

Polska stoi przed wyzwaniem implementacji unijnej dyrektywy 2019/1937 z 23 października 2019 r. dotyczącej ochrony sygnalistów, zwaną też dyrektywą o whistleblowing.

Celem dyrektywy 2019/1937 jest poprawa egzekwowania prawa i polityk UE w określonych dziedzinach poprzez ustanowienie wspólnych minimalnych norm zapewniających odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UE. W dyrektywie 2019/1937 ustanawia się zasady i procedury dotyczące ochrony „sygnalistów”, czyli osób, które zgłaszają informacje uzyskane w kontekście związanym z pracą na temat naruszeń prawa UE – napisano w celach projektu oraz informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie.

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy, państwa członkowskie UE miały obowiązek wdrożyć jej przepisy do krajowego porządku prawnego do 17 grudnia 2021 r.

Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu przyjęła ostateczny projekt ustawy o ochronie sygnalistów, opublikowany 28 marca 2024 roku. Ostatnim etapem przed przedłożeniem ustawy do podpisu przez Prezydenta są obrady sejmu, które zatwierdzą aktualne brzmienie ustawy. Nowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów w Polsce wprowadza szereg istotnych zmian, mających na celu zwiększenie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa.

Projektowana ustawa implementująca dyrektywę ma przyczynić się do realnej ochrony osób zgłaszających naruszenia. Warto już dziś przygotować się do tej zmiany.

Celem szkolenia jest poznanie przez uczestników wymagań projektu ustawy dotyczącej sygnalistów mające na celu jak najlepsze przygotowanie do jej zastosowania po jej wejściu w życie.

PROGRAM SZKOLENIA:

 1. Jakie są najważniejsze założenia nowo opublikowanego projektu ustawy?
 2. Jaki jest aktualny zakresu ochrony sygnalistów wedle projektu ustawy?
 3. Jaki są aktualne kategorie naruszeń, które mają być objęte ochroną wedle projektu ustawy?
 4. Jaki jest aktualny katalog osób, które można uznać za sygnalistę wedle projektu ustawy?
 5. Możliwość anonimowego zgłaszania naruszeń. Jak powinien przebiegać obowiązek określenia procedur postępowania z anonimowymi zgłoszeniami wedle projektu ustawy?
 6. Odszkodowania i zadośćuczynienia dla osób, które doświadczyły negatywnych konsekwencji w wyniku zgłoszenia naruszeń co przewiduje, w tym przedmiocie projekt ustawy?
 7. Sposobu składania zgłoszeń wewnętrznych. Jak to powinno przebiegać wedle projektu ustawy? Jakie są kryteria obowiązku wdrożenia wewnętrznych procedur zgłoszeniowych, jak powinna wyglądać procedura zgłoszeń?
 8. Nieodpłatna pomoc i poradnictwo prawne dla sygnalistów, co przewiduje projekt ustawy, w tym przedmiocie?
 9. Jaki termin wejście w życie przepisów przewiduje projekt ustawy?

Rejestracja na nasze szkolenie online jest prosta i szybka. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej. Po rejestracji otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące dostępu do szkolenia.Termin szkolenia 11.07.2024 r.
Miejsce: on-line na platformie ClickMeeting lub GetResponse
Koszt szkolenia:
470 zł + 23% VAT

Zapisz się teraz:


  Warunki uczestnictwa.

  Warunki rezygnacji.


  Prowadząca
  BEATA KOZAKOWSKA-BURDZIŃSKA

  Radca prawny, członek OIRP w Poznaniu, mediator, właściciel Kancelarii Radcy Prawnego w Poznaniu, a w jej ramach kompleksowa obsługa prawna podmiotów gospodarczych i osób prywatnych oraz współpraca z sektorem jednostek publicznych. Kancelaria otrzymała nagrodę w konkursie organizowanym przez Komitet Ochrony Prawa Dziecka w Warszawie w postaci Certyfikatu „Kancelaria Przyjazna Dziecku”. Wykładowca prawa , w tym przewodniczący Komisji Nadzorujących Egzaminy Zawodowe, wykładowca na Wyższych Uczelniach, w tym na studiach podyplomowych MBA. Trener prawa , ekspert, prowadzący liczne szkolenia z różnych dziedzin prawa, w tym prawa pracy oraz Fora Sekretarzy, Fora Skarbników, Fora Kadrowe, autor programów i materiałów szkoleniowych z zakresu różnych dziedzin prawa, w tym prawa pracy. Posiada uprawnienia pedagogiczne, ukończone studia podyplomowe z prawa europejskiego, BHP oraz MBA. 

  BEATA KOZAKOWSKA-BURDZIŃSKA

  Polityka prywatności, ochrona danych i plików „cookies” oraz zgody marketingowe