Urlop na przełomie miesięcy a zmienne składniki wynagrodzenia

30 czerwca 2021
Kategoria: PrawoPracy

Zmienne składniki wynagrodzenia w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy na przełomie miesięcy kalendarzowych


Choć wynagrodzenie za pracę rozliczamy głównie za poszczególne miesiące kalendarzowe to w sytuacji gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego na przełomie miesięcy kalendarzowych, stawkę wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych ustala się raz: z okresu trzech miesięcy (możliwe wydłużenie podstawy do dwunastu miesięcy)  poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Obowiązuje ona także dla tej części urlopu, która jest nieprzerwanie kontynuowana w następnym miesiącu.

Składniki wynagrodzenia określone
w stawce miesięcznej w stałej wysokości:
uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego (§ 7 rozporządzenia)

zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc:
uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości zmiennych składników wynagrodzenia mogą być one uwzględnione przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nie przekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (§ 8 pkt 1-3 rozporządzenia i art. 172 K.p.).

Przykład
Pracownik wykonujący pracę od poniedziałku do piątku złożył pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy przypadający na okres: od 28 czerwca do 4 lipca 2021 r., a następnie na kolejny okres: od 19 do 23 lipca 2021 r..
Pracodawca ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy za:

miesiąc czerwiec 2021 r. (miesiąc rozpoczęcia urlopu):
powinien wziąć pod uwagę zmienne składniki wynagrodzenia, przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, w wysokości faktycznie wypłaconej w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu: maj – marzec 2021 r.
Ta sama podstawa obowiązywać będzie pod względem wynagrodzenia za nieprzerwaną część urlopu w miesiącu lipcu 2021 r..
Do wynagrodzenia urlopowego za okres od 19 do 23 lipca 2021 r., należało przyjąć zmienne składniki wynagrodzenia w wysokości faktycznie wypłaconej pracownikowi w okresie: czerwiec - kwiecień 2021 r. ponieważ miesiącem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego w tym przypadku był miesiąc lipiec 2021 r..


Więcej informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu:

wynagrodzenia zasilki 2021 place od a do z

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami?
Zapisz się do newslettera!

"HR Kadry i płace" to blog o tematyce kadrowo/płacowej dla praktyków. Zapisując się do newslettera otrzymasz informacje o nowych wpisach na blogu oraz będziesz informowany o wszystkich aktualnych zmianach w przepisach.
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.
 
 

 

 

urlop wypoczynkowy na przelomie miesiecy kalendarzowych jezek przemyslaw wynagrodzenie