Urlop wypoczynkowy a „Kwarantanna”
Przerwanie trwającego urlopu wypoczynkowego w momencie objęcia pracownika Kwarantanną lub Izolacją
Przepisy Kodeksu pracy wskazują wprost sytuacje, w których już udzielony urlop wypoczynkowy ulega obligatoryjnemu przerwaniu. Zgodnie z art. 166 - część urlopu niewykorzystaną z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną
- odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy
- urlopu macierzyńskiego
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
WAŻNE:
Objęcie pracownika kwarantanną należy traktować jako odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, pomimo, że kwarantanna nie jest potwierdzeniem zachorowania na COVID-19.
Przerwanie urlopu nie powoduje automatycznego jego przesunięcia na okres następujący bezpośrednio po okresie przerwy. Pracownik nie może sam samowolnie kontynuować przerwanego wypoczynku, chyba, że pracodawca wyrazi na to zgodę.
Natomiast w sytuacji gdy w okresie objęcia pracownika kwarantanną, wykonywana jest praca zdalna, pracownika należy traktować jako osobę wykonującą pracę zawodową w innym miejscu (najczęściej w domu) niż siedziba pracodawcy. Oznacza to, że jeżeli pracownik w okresie wykonywania pracy zdalnej zawnioskuje o urlop wypoczynkowy np. na 1 dzień należy traktować go jak pracownika będącego w pracy, który ma prawo do urlopu wypoczynkowego.
Autor:
Jeżek Przemysław
