Uzupełnienie wynagrodzenia za pierwszy niepełny miesiąc zatrudnienia w podstawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Wątpliwość:
15 kwietnia zatrudniono pracownika na okres próbny do dnia 14 lipca (z pracownikiem nie będzie kontynuowane zatrudnienie). Obok stałego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 5 500 zł pracownik otrzymuje również zmienne składniki wynagrodzenia:
- nadgodziny
- nocne
- zmienną premię regulaminową.
Wynagrodzenie wypłacane jest na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego. Ze względu na rozwiązanie umowy o pracę 14 lipca zmienne składnik przyjęte zostaną jako faktycznie wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu.
Wątpliwość dotyczy przyjęcia do podstawy wynagrodzenia należnego i wypłaconego w kwietniu jako niepełny miesiąc zatrudnienia.
Zgodnie z par. 16 rozporządzenia urlopowego:
Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, z którego ustala się wynagrodzenie do podstawy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (§ 16 ust. 2 rozporządzenia urlopowego). Jest to tzw. dopełnienie.
Dopełnienie stosuje się, gdy z przyczyn takich jak np.:
- choroba pracownika
- urlop wypoczynkowy
- inne nieobecności w pracy (urlop okolicznościowy, opieka nad dzieckiem, urlop bezpłatny)
pracownik nie przepracował wszystkich dni, które były do przepracowania zgodnie z przyjętym rozkładem czasem pracy. W rozpatrywanym przykładzie taki „normalny czas” pracownika nie obejmował, gdyż nie był jeszcze pracownikiem (zatrudniony został 15 kwietnia). Z drugiej strony rozporządzenie urlopowe nie pozwala na pominięcie wynagrodzenia z niepełnych miesięcy pracy (§ 11 ust. 2 w związku z § 16 ust. 3 rozporządzenia urlopowego).
Wobec powyższych wątpliwości HR Kadry i Płace Jeżek Przemysław zwróciło się o zajęcie stanowiska przez Ministerstwo Pracy jak i Państwową Inspekcję Pracy.
Czy w związku z powyższym wynagrodzenie za miesiąc kwiecień powinno zostać przyjęte do podstawy po uzupełnieniu ? czy jednak powinniśmy ten miesiąc pominąć i przyjąć do podstawy wynagrodzenie wypłacone w miesiącu maju i czerwcu ?
Jeżeli miesiąc kwiecień należałoby uzupełnić do pełnego miesiąca to ile przyjąć dni jakie pracownik miałby do przepracowania ?
W odpowiedzi zarówno MP jak i PIP wskazało m.in., że:
(..) przepisy ww. rozporządzenia istotnie nie zawierają regulują odnoszącej się wprost do sytuacji zatrudnienia pracownika w trakcie miesiąca kalendarzowego, natomiast brak jest podstaw do pominięcia wynagrodzenia z „niepełnego” miesiąca zatrudnienia, z uwagi na treść § 11 ust 2 w związku z §. 16 ust 3 ww. rozporządzenia (…) należy podkreślić, iż przepis ten należy stosować, gdy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca bądź pełnych miesięcy, a zatem jeżeli pracownik przepracował choć jeden dzień w danym miesiącu, należy stosować § 16 ust. 2, a nie § 16 ust. 3 w zw. z § 11 rozporządzenia.
W przesłanej odpowiedzi PIP odniosła się również do „liczby dni” do przepracowania, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy, pracownika zatrudnionego w systemie równoważnym.