Warsztatowy kurs rozliczania wynagrodzeń
O KURSIE:
Specjalista ds. Rozliczania Wynagrodzeń to praktyczny, warsztatowy Kurs online dla osób, które chcą w uporządkowany sposób nauczyć się rozliczania wynagrodzeń pracowników zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi i ubezpieczeniowymi.
W trakcie 12 spotkań uczestnicy uczą się rozliczać wszystkie podstawowe składniki listy płac – od wynagrodzeń zasadniczych, dodatków i innych świadczeń, przez absencje, aż po potrącenia, ulgi podatkowe oraz minimalne wynagrodzenie. Każdy moduł kończy się codziennymi ćwiczeniami i analizą konkretnych przypadków.
Zakres kursu obejmuje m.in.:
- zasady rozliczania wynagrodzeń i innych świadczeń na listach płac,
- rozliczanie podatku dochodowego i składek ZUS,
- rozliczanie wynagrodzeń za przepracowaną część miesiąca
- zasady wyrównywania wynagrodzeń do wysokości minimalnej
- rozliczanie wynagrodzenia za urlop i ekwiwalent
- rozliczanie wynagrodzeń za inne nieobecności
- rozliczanie wynagrodzeń za pracę w nadgodzinach
- zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków
- zasady stosowania ulg w podatku dochodowym i składkach ZUS
Zajęcia prowadzone są na żywo, z możliwością zadawania pytań i wspólnego rozwiązywania problemów. Kurs daje solidne podstawy do samodzielnej pracy w dziale płac lub w biurze rachunkowym.
Ostatnie, trzynaste spotkanie ma formę egzaminu końcowego online. Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru, a wynik generowany jest automatycznie po jego ukończeniu. Po pozytywnym zaliczeniu uczestnik otrzymuje certyfikat w standardzie SUS 3.0.
W ramach kursu otrzymujesz:
- eBook „Rozliczanie Wynagrodzeń i Zasiłków w 2025 r.” ponad 3000 stron praktycznych przykładów w zestawie z kursem! z aktualizacją na cały 2026 r.
- udział w 12 spotkaniach online prowadzonych na żywo,
- autorskie materiały szkoleniowe,
- komplet ćwiczeń PDF po każdym spotkaniu,
- dostęp do nagrań z zajęć przez 6 miesięcy,
- certyfikat ukończenia w standardzie SUS 3.0,
- dostęp do sekcji Q&A dla uczestników kursu.
Zobacz zaproszenie do udziału w kursie
Zapowiedź kursu: Ekspercki kurs rozliczania wynagrodzeń i benefitów 2025 – edycja II
Zobacz wideo o kursieDla kogo jest ten kurs?
- dla osób rozpoczynających pracę w działach kadr i płac,
- dla osób, które chcą zrozumieć zasady naliczania wynagrodzeń od podstaw,
- dla księgowych i właścicieli biur rachunkowych, którzy chcą włączyć obsługę list płac do swojej oferty,
- dla specjalistów, którzy chcą uporządkować wiedzę i przygotować się do udziału w kursie „Ekspert ds. Rozliczania Wynagrodzeń i Benefitów”.
Korzyści:
- nauczysz się samodzielnie tworzyć listy płac w różnych przypadkach,
- poznasz przepisy regulujące rozliczanie wynagrodzeń,
- zrozumiesz, jak w praktyce stosować ulgi podatkowe i limity składkowe,
- otrzymasz gotowe schematy i przykłady obliczeń,
- zbudujesz praktyczne umiejętności niezbędne w pracy w dziale płac,
- zdobędziesz solidne przygotowanie do udziału w kursie „Ekspert ds. Rozliczania Wynagrodzeń i Benefitów”.
PROGRAM KURSU:
Program kursu „Specjalista ds. Wynagrodzeń” (skrótowo):
- Podstawy naliczania wynagrodzeń – składniki, obowiązki płatnika, terminy.
- Zasady opodatkowania i oskładkowania wynagrodzeń – dochód, koszty, ulgi.
- Składki na FP, FS, FGŚP – zwolnienia i obowiązki.
- Urlopy macierzyńskie i wychowawcze – rozliczenia, finansowanie z budżetu państwa.
- Kalkulacja wynagrodzenia – od brutta do netta.
- Minimalne wynagrodzenie i zasady wyrównań.
- Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca
- Urlop wypoczynkowy – zasady ustalania podstawy.
- Ekwiwalent za urlop – przeliczenia, współczynnik, zmienne składniki.
- Wynagrodzenie za okres zwolnień od pracy.
- Nadgodziny i praca w dni wolne.
- Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków.
- Egzamin końcowy online: podsumowanie materiału, pytania testowe, omówienie wyników i wskazówki rozwojowe.
Forma nauczania:
Kurs online na żywo z interaktywnymi ćwiczeniami zapewnia możliwość bieżącej współpracy z prowadzącym i innymi uczestnikami. Każde spotkanie online zakończone jest zadaniami utrwalającymi zdobytą wiedzę, które uczestnik otrzymuje na każdy dzień tygodnia. Na specjalnej platformie internetowej uczestnicy mogą w trakcie kursu zadawać pytania.
Metoda nauczania uwzględnia również formułę „case study”, umożliwiającą analizę rzeczywistych sytuacji i rozwiązywanie problemów praktycznych.
Zobacz przykład metody nauczania w formule „case study”
Przychody w PIT-11 pracownika, który osiągnął wiek emerytalny
Zobacz więcejTermin kursu:
od 24 marca 2026 r.
do 23 czerwca 2026 r.
- Miejsce: on-line,
- 13 spotkań – spotkania w każdy wtorek, godz. 18:00 – 21:15
- Czas trwania: 68 godzin zegarowych
- Dodatkowe ćwiczenia: po każdej lekcji do samodzielnej pracy
- Poziom: podstawowy
- Koszt szkolenia: 3499 zł
netto + 23% VAT - możliwość rozłożenia na 2 raty
Dokumenty do pobrania:
Wykładowca i autor kursu:
Przemysław Jeżek
Specjalista z obszaru Rozliczania Wynagrodzeń, składek ZUS, Podatku dochodowego od świadczeń pracowniczych jak i obszaru Prawa Pracy z wieloletnią praktyką zawodową. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe pracując w Działach Personalnych dużych międzynarodowych firm jako Specjalista i Starszy Specjalista HR. Zdobywca tytułu „Kadrowy Roku w 2008 roku” (wyróżnienie w 2007 roku). W latach 2010/2011 odpowiadał na pytania czytelników w biuletynach „Ubezpieczeń i Prawa pracy” wydawnictwa GOFIN. W latach 2014/2016 współpraca z wydawnictwem INFOR jako autor licznych publikacji na łamach dwutygodnika „Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń oraz „Serwisu Prawno – Pracowniczego”.
Od 2008 r. Trener licznych szkoleń otwartych, zamkniętych dla firm i instytucji. Doradca współpracujący z kilkoma największymi firmami szkoleniowymi w Polsce, realizujący szkolenia dla potrzeb indywidualnego odbiorcy.
Autor publikacji:
Rozliczanie wynagrodzeń i zasiłków chorobowych – link.
Kompendium rozliczania umów prawa cywilnego
Zobacz także inne szkolenia – link.
Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ)
Czy otrzymam dostęp do nagrania po kursie?
Tak, dostęp do nagrania otrzymasz na 12 miesięcy.
Czy mogę otrzymać fakturę VAT?
Tak, faktura VAT (23%) jest wystawiana przed rozpoczęciem kursu na podstawie zgłoszenia. Termin płatności wynosi 7 dni od daty wystawienia faktury.
Czy mogę zapisać się jako osoba prywatna?
Tak, kurs jest dostępny dla firm i osób prywatnych. W polu NIP wpisz cyfrę „1”, a w polu „Nazwa firmy” podaj swoje dane do faktury wraz z adresem.
Czy otrzymam materiały kursowe?
Tak, materiały w PDF zostaną wysłane na Twój adres e-mail przed rozpoczęciem kursu.
Czy po kursie otrzymam certyfikat?
Tak, po zakończeniu kursu otrzymasz certyfikat uczestnictwa.
Jak mogę się zapisać?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online. Po zapisaniu otrzymasz fakturę VAT z 7-dniowym terminem płatności.
Czy mogę zrezygnować z udziału w kursie?
Tak, możesz bezpłatnie zrezygnować z udziału w kursie do 7 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku rezygnacji po tym terminie obowiązują zasady określone w regulaminie uczestnictwa.
Zasady udziału w szkoleniu określa Regulamin uczestnictwa w szkoleniach.