Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych po okresie wyczekiwania
Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikowi regulują przepisy art. 36 – 47 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732), zwana dalej ustawą zasiłkową oraz dodatkowych wyjaśnień udzielił ZUS w wydanym Komentarzu do ustawy zasiłkowej (pkt 275 – 325) data publikacji sierpień 2023 r. dostępnym na stronie: www.zus.pl.
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Premie i inne składniki wynagrodzenia, podlegające uwzględnieniu w podstawie wymiaru, przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru (pkt 299 komentarza do ustawy).
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych ustala się przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca traktuje się jako pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia i wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku (art. 36 ust. 1-2 ustawy zasiłkowe oraz pkt 275-276 komentarza do ustawy).
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy (art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi:
1.
wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę
lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości
2.
wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby
gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne
3.
kwoty zmiennych składników wynagrodzenia
w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacone za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia (art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej oraz pkt 284 komentarza do ustawy zasiłkowej).
Podstawa wymiaru świadczeń po okresie wyczekiwania
Pracownik zatrudniony od 9 stycznia 2024 r. w pełnym wymiarze czasu pracy (wykonuje pracę od poniedziałku do piątku po 8 h), był niezdolny do pracy z powodu choroby od 29 stycznia do 11 lutego 2024 r. Nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego za okres od 29 stycznia do
7 lutego z uwagi na okres wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych. Prawo do wynagrodzenia chorobowego nabył od 8 do 11 lutego 2024 r. (4 dni). Niezdolność do pracy powstała w styczniu 2024 r. (w okresie wyczekiwania), podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowić będzie uzupełnione wynagrodzenie za styczeń 2024 r.
Jeżeli umowa o pracę zawarta została w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. za pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, po uzupełnieniu (pkt 279 komentarza do ustawy).
Przykład
Pracownik zatrudniony od 9 stycznia 2024 r. w pełnym wymiarze czasu pracy (wykonuje pracę od poniedziałku do piątku po 8 h), był niezdolny do pracy z powodu choroby od 29 do 31 stycznia 2024 r. Nie nabył za ten okres prawa do wynagrodzenia chorobowego z uwagi na okres wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych. Kolejna niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w okresie od 17 do 25 lutego 2024 r. (9 dni). Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowić będzie uzupełnione wynagrodzenie za luty 2024 r. tj. pierwszy pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia chorobowego.
Zapraszamy na najbliższe szkolenie z tej tematyki
11 września 2024 r.
6 miesięczny dostęp do nagranego szkolenia