W najnowszych interpretacjach podatkowych
Za przychody m.in. ze stosunku służbowego czy stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
wynagrodzenia zasadnicze
wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
różnego rodzaju dodatki
nagrody
ekwiwalenty za niewykorzystany urlop
wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF).
Zgodnie z powyższym należałoby uznać, że w przychodach mieszczą się również upominki, prezenty okolicznościowe otrzymywane od pracodawcy m.in. z okazji ślubu czy narodzin dziecka, przejścia pracownika na rentę lub emeryturę. Przepisy ustawy o PDOF nie definiują pojęcia nieodpłatnych świadczeń. Za sprawą wykładni, której dokonał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), podejście organów podatkowych do kwestii ustalania przychodu z tego rodzaju świadczeń uległo na przestrzeni kilku lat dużym zmianom. Z aktualnych interpretacji organów podatkowych opartych głównie na wyroku Trybunału Konstytucyjnego wynika, że upominki przekazywane pracownikom nie są nieodpłatnymi świadczeniami w rozumieniu ustawy o PDOF stanowiącymi przychód ze stosunku pracy, lecz spełniają przesłanki darowizn, do których stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wobec tego pracodawca nie pełni roli płatnika podatku dochodowego. Prezenty wręczane pracownikowi są formą gratulacji, uhonorowania pracownika z okazji istotnego dla niego dnia, a nie formą dodatkowej gratyfikacji za rezultaty pracy, to nie należy ich kwalifikować jako przychodów ze stosunku pracy, lecz jako darowizny. Pracodawca nie jest zobowiązany przepisami prawa pracy ani umową zawartą z pracownikiem do dokonywania takich świadczeń na rzecz pracowników, a tym samym pracownik nie może dochodzić od pracodawcy wydania upominku, to wówczas należy uznać, że tego rodzaju świadczenia są darowiznami podlegającymi przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. sygn. akt K 7/13.
(…) w ocenie Trybunału jest oczywiste, że pracodawcy (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie dokonują darowizn na rzecz swoich pracowników. Jednocześnie jest oczywiste, że wynagrodzenie za pracę może przybierać nie tylko pieniężną postać, lecz także postać różnego rodzaju świadczeń, które – nawet nieujęte w umowie o pracę – w praktyce są postrzegane jako jego element. Gdyby się zdarzyło, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (…).
Interpretacja indywidualna z 4 grudnia 2024 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-1.4011.771.2024.1.MS2. Przekazanie voucherów okolicznościowych i kart podarunkowych pracownikom
a obowiązki podatkowe.
(…) konkurencja w sektorze IT jest ogromna, w celu pozyskania najbardziej wartościowych na rynku Pracowników oraz ich zatrzymania w Spółce oferują Państwo oprócz wynagrodzenia, także pakiet benefitów. Celem przyznawania benefitów jest ułatwienie pozyskania dla Spółki Pracowników oraz ich zatrzymanie w Spółce, jak również ich motywowanie do bardziej efektywnej i wydajnej pracy na rzecz Spółki.
Państwa pracownicy otrzymują:
1.
Okolicznościowe vouchery upominkowe/okolicznościowe:
np.: z okazji ślubu pracownika, narodzin dziecka, czy też jubileuszu pracy
2.
Przedpłacone karty podarunkowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Przekazanie Pracownikom Voucherów okolicznościowych oraz Kart podarunkowych nie wynika z zawartych z Pracownikami umów o pracę, czy też z innych regulacji, takich jak Regulamin Pracy, czy tez Regulamin Wynagradzania. Przekazanie Voucherów okolicznościowych oraz Kart podarunkowych nie wynika z ciążących na Spółce obowiązków, a Pracownicy nie mają roszczenia o wydanie Voucherów okolicznościowych, czy też Kart podarunkowych. Wydatki na nabycie Voucherów okolicznościowych oraz Kart podarunkowych nie są ujmowane przez Spółkę jako koszt uzyskania przychodu.
Stanowisko KIS
Państwa pracownicy otrzymują przedpłacone karty podarunkowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz okolicznościowe vouchery upominkowe, np. z okazji ślubu pracownika, narodzin dziecka, czy też jubileuszu pracy. Kwestia opodatkowania nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców budziła wątpliwości po stronie pracowników oraz pracodawców i prowadziła do sporów interpretacyjnych. Orzecznictwo sądów administracyjnych w tej materii również było niejednolite. Zagadnienie to zostało ostatecznie rozstrzygnięte przez Trybunał Konstytucyjny, w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny wskazał, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód w rozumieniu ustawy. W ocenie Trybunału jest oczywiste, że pracodawcy (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie dokonują darowizn na rzecz swoich pracowników. Jednocześnie jest oczywiste, że wynagrodzenie za pracę może przybierać nie tylko pieniężną postać lecz także postać różnego rodzaju świadczeń, które – nawet nieujęte w umowie o pracę – w praktyce są postrzegane jako jego element. Gdyby się zdarzyło, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie o podatku od spadków i darowizn. A zatem to nie zamiar obdarowania stanowi kryterium odróżnienia świadczeń pracodawcy, o których wartość należy podnieść podlegający opodatkowaniu dochód pracownika, od tych, które jego dochodu nie zwiększają. Kryterium tym musi być obiektywna ocena, czy świadczenie leżało w interesie pracownika, a jest tak wtedy, gdy stanowi ono realne przysporzenie majątkowe (korzyść), którego efekt jest uchwytny w jego majątku. Darowizna na rzecz pracowników, Voucherów oraz Kart podarunkowych, co do zasady będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przekazanie pracownikom Voucherów oraz Kart podarunkowych nie będzie stanowić dla nich przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, na Państwu, jako płatniku nie będzie ciążył obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Podobnie uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 lipca 2024 r. 0114-KDIP3-2.4011.490.2024.1.AC dot. skutków podatkowych przekazywania pracownikom upominków
Interpretacja indywidualna z 28 maja 2024 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-1.4011.334.2024.1.KF. Skutki podatkowe przekazywania pracownikom upominków
(…) Doceniając zaangażowanie pracowników oraz ich wkład w rozwój firmy, przekazują Państwo pracownikom różnego rodzaju prezenty (dalej: „Upominki”). Upominki mają charakter rzeczowy, nie są opatrzone logo Spółki i są przekazywane okolicznościowo, tj. z okazji świąt, urodzin, ślubu, narodzin dziecka, przejścia na emeryturę czy celebrowania jubileuszu pracy. Przekazanie Upominków nie stanowi żadnej formy wynagrodzenia za wykonaną pracę czy osiągane wyniki. Przysługują każdemu pracownikowi bez względu na stanowisko. Nie wynikają z podpisywanych z pracownikami umów o pracę, regulaminów wynagradzania czy innych dokumentów wewnętrznych Spółki, w których regulowane są zasady wynagradzania pracowników. Przekazanie Upominków jest każdorazowo wynikiem Państwa decyzji, nie jest gwarantowane a ich celem jest obdarowanie danego pracownika, aby celebrować święta lub inną ważną okazję. Otrzymanie Upominków nie wiąże się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika, a ich celem nie jest motywowanie do bardziej efektywnego wykonywania przez danego pracownika przydzielonych mu obowiązków. Przekazywane Upominki mają charakter bezzwrotny i nieodpłatny, a wydatki przeznaczane na ich nabycie są finansowane ze środków obrotowych Spółki. W zależności od celebrowanej okazji przekazywane Upominki mają charakter zindywidualizowany lub zunifikowany. Upominki z okazji takich jak np. urodziny, ślub, jubileusz pracy czy odejście na emeryturę odpowiadają aktualnym potrzebom czy preferencjom konkretnego pracownika i mogą to być różnego rodzaju prezenty rzeczowe ale też vouchery, czy karty przedpłacone doładowane określoną sumą pieniężną, przeznaczone do wykorzystania w konkretnym sklepie lub sieci sklepów. Z okazji narodzin dziecka przekazują Państwo swoim pracownikom kartę przedpłaconą doładowaną określoną sumą pieniężną do wykorzystania Upominki przekazywane z okazji świąt są jednakowe dla wszystkich obdarowanych i uwzględniają okazję, czyli są z reguły tematycznie związane z rodzajem świąt.
Stanowisko KIS
Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis sprawy, uznać należy, że przekazywanie pracownikom upominków z okazji świąt, urodzin, ślubu, narodzin dziecka, przejścia na emeryturę czy celebrowania jubileuszu pracy nie stanowiące elementu wynagrodzenia wynikającego z zawartej umowy o pracę, regulaminu lub innego dokumentu, nie wiąże się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika, a ich celem jest obdarowanie danego pracownika, aby celebrować święta lub inną ważną okazję, co do zasady będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji, z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF, wartość wręczonych pracownikom upominków w okolicznościach wskazanych we wniosku, nie stanowi dla nich przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF.