Przychody z zakończonej umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie stanowiska ZUS
W opublikowanym komentarzu do ustawy zasiłkowej
(aktualizacja sierpień 2023 r.) ZUS zmienia stanowisko w sprawie nie wliczania do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przychodów z zakończonych umów cywilnych (zlecenia – dzieło) zawartych z własnym pracownikiem. Poprzednie stanowisko ZUS zostało dwukrotnie przez SN uznane jako nieprawidłowe.
Wyrok SN z 21 lutego 2019 r. sygnatura akt I UK 460/17 oraz z 19 września 2019 r. sygnatura akt II UK 87/18
(…) niedopuszczalnym jest traktowanie wynagrodzenia z umowy zlecenia jako okresowego składnika wynagrodzenia, o którym mowa w art. 41 ust. 2 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a to z uwagi na fakt, iż umowa zlecenia jest dodatkowym tytułem ubezpieczenia, nie zaś dodatkowym składnikiem wynagrodzenia. Z tego powodu brak jest podstaw do zmiany podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w sytuacji kiedy umowa zlecenia rozwiązuje się (…).
Po zmianie
pkt 316 komentarza do ustawy zasiłkowej
Do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, z pracodawcą, z którym osoba wykonująca umowę pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, nie ma zastosowanie zasada podana w pkt. 315. Wynagrodzenie z tego tytułu należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.
Przykład
Pracownik chorował od 5 czerwca do 14 lipca 2024 r. Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę zlecenia na okres od 15 maja do 30 czerwca 2024 r. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego jest ustalana z uwzględnieniem wypłaconego wynagrodzenia za okres od czerwca poprzedniego roku do maja roku bieżącego. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres od 5 do 30 czerwca powinno zostać uwzględnione także wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia wypłacone za okres od 15 do 31 maja. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od 1 do 14 lipca należy ustalić z uwzględnieniem wynagrodzenia z umowy zlecenia. Do sumy miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres od 6.2023 r. do 5.2024 r. należy doliczyć wypłacone wynagrodzenie z umowy zlecenia za 5.2024 r. i podzielić przez 12. Gdyby pracownik zatrudniony został od 1 sierpnia 2023 r. to do podstawy należałoby wliczyć sumę miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres od 8.2023 r. do 5.2024 r. plus wynagrodzenie z umowy zlecenia za 5.2024 r. i podzielić przez 10 tj. liczbę pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby.
Najbliższe szkolenie z tej tematyki
21 sierpnia 2024 r.