Okres zasiłkowy 182 i 270 dni
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zwana dalej ustawą zasiłkową (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780).
Wyjaśnienia ZUS zawarte w Komentarzu do ustawy zasiłkowej, zwany dalej komentarz do ustawy – ostatnia aktualizacja sierpień 2023 r. dostępny na www.zus.pl.
Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przysługują:
przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby
lub
niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej:
niemożność wykonywania pracy na podstawie decyzji o zwalczaniu m.in.: chorób zakaźnych, kwarantanna, izolacja, pobyt w zakładzie odwykowym lub poddanie się niezbędnym badaniom dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów) nie dłużej niż 182 dni.
Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą – kod literowy „D” na e-ZLA lub występuje w trakcie ciąży – kod literowy „B” na e-ZLA nie dłużej niż 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej).
Punkt 49 komentarza do ustawy zasiłkowej.
Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, a także okresy, w których ubezpieczony nie ma prawa do tych świadczeń z przyczyn określonych w art. 2a i art. 14 – 17 ustawy zasiłkowej.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego (art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Przepis ten odnosi się do sytuacji:
Przypadek 1
gdy wewnątrzzakładowe przepisy o wynagradzaniu obowiązujące u danego pracodawcy gwarantują pracownikowi zachowanie prawa do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.
Przykład
Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 27 do 31 stycznia 2025 r. (5 dni). Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w zakładzie pracy, pracownik za pierwsze 5 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę. Za wskazany okres absencji pracownik otrzyma pełne wynagrodzenia za pracę. Dni te należy jednak wliczyć do okresu zasiłkowego, jak i do limitu wypłaty wynagrodzenia chorobowego w bieżącym roku – 33 lub 14 dni.
Przypadek 2
dotyczy przepisów o zachowywaniu prawa do wynagrodzenia za czas choroby, mających charakter szczególny i odnoszących się do niektórych grup zawodowych m.in. sędziów lub prokuratorów. Prokuratorzy w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby zachowują prawo do wynagrodzenia na zasadach określonych m.in. w art. 115 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze. W okresie nieobecności w pracy z powodu choroby prokurator otrzymuje 80% wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż przez okres roku.
Ważne
Inaczej wyglądała sytuacja pracownika, który wykonał pracę w pełnym obowiązującym go w tym dniu wymiarze czasu pracy i po zakończeniu „dniówki” udał się do lekarza, który wystawił mu zwolnienie lekarskie obejmujące także ten dzień.
Pracownikowi za dzień w pełni przepracowany, na mocy art. 80 K.p., należało wypłacić wynagrodzenie za pracę, nie miał on natomiast prawa do świadczenia chorobowego za ten dzień (przysługuje ono dopiero od dnia następnego). Jednakże nie zachodzą tu przesłanki określone w art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej, gdyż pracownik w tym przypadku nie zachował prawa do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy, tylko otrzymał wynagrodzenie za czas efektywnie przepracowany. Pierwszego dnia orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby nie należy wliczać do okresu zasiłkowego (również do limitu 33/14 dni płatności wynagrodzenia chorobowego w danym roku kalendarzowym).
Podobna sytuacja wystąpi, gdy na dzień zwolnienia z powodu działania siły wyższej pracownik zachoruje o czym pisaliśmy w art. z 27 listopada 2024 r.:
https://www.hrkadryiplace.pl/zwolnienie-z-powodu-sily-wyzszej-w-wymiarze-dni-i-godzi-i-choroba-pracownika-na-ten-sam-dzien-czy-choroba-przerywa-zwolnienie-jezek-przemyslaw/
(…) jeśli pracownik przepracował tylko część dnia ale otrzymał wynagrodzenie za pracę za cały dzień roboczy i od tego dnia ma orzeczoną niezdolność do pracy z powodu choroby, zasiłek chorobowy za ten dzień nie przysługuje. Tego dnia nie uznaje się za dzień niezdolności do pracy z powodu choroby, zatem nie wlicza się go do okresu zasiłkowego. Gdyby pracownik otrzymał wynagrodzenie jedynie za przepracowaną część dnia, w którym wystąpiła jego niezdolność do pracy z powodu choroby, to za taki dzień zasiłek chorobowy przysługiwałby (…).
Zapraszamy na ostatnie szkolenie on-line w 2024 r.
20 grudnia 2024 r.
Prawo do Świadczeń chorobowych pracowników w 2025 r. Nowy Uzupełniający urlop macierzyński. Proponowane zmiany w ustawie zasiłkowej