Zwrot wydatków a przychód do opodatkowania i oskładkowania
Pytanie
# 38
Wysłaliśmy w podróż służbową osobę z którą mamy zawartą umowę zlecenia. Czy osobie tej przysługuje zwrot wydatków tak jak w przypadku pracownika ? czy wydatki te są przychodem tej osoby ?
Odpowiedź
Z treści zawartej umowy zlecenia może wynikać, że zleceniobiorca otrzyma, oprócz wynagrodzenia, zwrot wydatków związanych z podróżą służbową w związku z wykonywanymi czynnościami w ramach tej umowy. W umowie zlecenia powinno określić się rodzaj zwracanych wydatków m.in. diety, zwrot kosztów za przejazd itp. Otrzymane należności z tytułu podróży służbowej stanowią dla tej osoby przychód (art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF). Wynagrodzenie z umowy zlecenia kwalifikuje się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PDOF). Do źródeł tych zalicza się również należności z tytułu podróży służbowej. Diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem są zwolnione z opodatkowania do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PDOF).
Reasumując.
Zwrot zleceniobiorcy kosztów podróży w kwotach określonych w przepisach rozporządzenia korzysta ze zwolnienia od podatku. Nadwyżka ponad wskazane limity podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Należności z tytułu podróży służbowej są zwolnione ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości określonej w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowej (§ 2 ust. 1 pkt 15 i § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne m.in. zleceniobiorców stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, to zwrot kosztów podróży służbowej zleceniobiorcy nie podlega także składce zdrowotnej do wysokości limitów określonych w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowej (art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy nie podlega również składce zdrowotnej do wysokości limitów określonych w rozporządzeniu.
Reasumując.
Zleceniodawca wypłacający zleceniobiorcy należności z tytułu podróży służbowej do wysokości określonej w przepisach rozporządzenia w sprawie podróży służbowej, nie wlicza ich do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeżeli wypłata należności nastąpi w wysokości wyższej, wówczas nadwyżka podlega oskładkowaniu.
O rozliczaniu nadwyżki pisaliśmy w art. z dnia 9 października 2024 r.
https://www.hrkadryiplace.pl/krajowa-podroz-sluzbowa-zapewnienie-posilku-w-trakcie-podrozy-przychod-pracownika-ze-stosunku-pracy-sniadanie-w-cenie-noclegu-jezek-przemyslaw/
Zapraszamy na Szkolenie z tematyki
Podróże służbowe w 2024 r. Praktyczne aspekty rozliczania świadczeń dla pracowników i zleceniobiorców
25 października 2024 r.
Szczegóły:
https://www.hrkadryiplace.pl/szk_stacjonarn/podroze-sluzbowe-w-2024/